Često me ljudi pitaju: pa koliko ti često pečeš kolače? Zar stalno jedete slatko? I onda kažem – da, pečem često, ali pečem u malim količinama. I imamo uravnoteženu prehranu, od svega pomalo. Razvnoteža, u tome je ključ. Zato ćemo danas pričati o sokovima – smoothiejima – i što sve dobroga oni donose :)
Možda se sjećate da sam lani sudjelovala u predivnom projektu robne kuće IKEA vezanom uz promociju održivog razvoja. Napisala sam vam svojih 10 savjeta za održivi život, savjete za uštedu u kuhinji i savjete za zdraviji život kroz pripremu hrane kod kuće. Jako sam sretna jer je ovaj projekt doživio i svoju drugu fazu – online platformu i nove ambasadore koji su se educirali o mogućnostima i važnosti održivog života i dijele svoje iskustvo s drugima.
Uz nove ambasadore, Andrea, Maja, Sanja i ja i dalje sudjelujemo i želimo svojim primjerom i neke od vas potaknuti na promjenu, jer svatko od nas malim promjenama može napraviti velike uštede – ne samo u svojim kućanstvima, već i uštede resursa našeg planeta koji nikako nisu neograničeni.




Jedna od takvih ušteda je svakako maksimalno iskorištavanje namirnica za konzumaciju. Bilo da se radi o ostacima ručka koje drugi dan nosimo na posao, iskorištavanju starog kruha za izradu krušnih mrvica ili o naizgled jednostavnim radnjama poput obraćanja pozornosti na rok trajanja namirnica koje imamo u hladnjaku (kako ne bi propale) – cilj je isti. Uz uštedu, tu je i prednost konzumacije hrane pripremljene kod kuće, kad znate točno što jedete i možete obroke prilagoditi svoji dnevnim potrebama i unaprijed planirati što je svakako zdravije za naš organizam.
No već sam napisala – danas pričamo o smoothiejima. No ne o običnim smoothiejima, nego o onima koji dolaze iz praktičnih paketića koje čuvam u zamrzivaču. Svaki takav paketić sastoji se od voća koje je, onako, dozrijelo – znate, točkaste banane, malo smežurane jabuke, domaći limuni koji ne smiju propasti, kruške koje su počele truliti. Umjesto da ga pustimo da propadne i bacimo, ovakvo voće možemo dobro iskoristiti – a time činimo i uslugu svome tijelu.
Održivi razvoj na djelu: ne bacamo hranu, spremamo domaće napitke i dajemo svojem tijelu potrebne nutrijente.




Osim iskorištavanja namirnica, evo samo nekoliko prednosti smoothieja:
- Smoothieji su odličan način da sebi i klincima osiguramo dnevnu dozu voća i povrća – a klinci ih obožavaju.
- Brzi su i jednostavni za pripremu, a okuse možete potpuno prilagoditi svojim željama i sezoni.
- Pozitivno utječu na probavu, izgradnju mišića i imunitet.
- Raznovrsni su – možete ih obogatiti žitaricama, orašastim plodovima, super-namirnicama ili raznim vrstama mlijeka – pa tako od običnog soka postaju kompletan obrok.
- Vitamini i minerali iz voća i povrća pomažu nam da imamo zdraviju kožu i kosu.
- Odabirom pravih namirnica pozitivno utječemo na svoju razinu energije i rad mozga.
- Možete ih pripremiti unaprijed i ponijeti sa sobom u plastičnoj ili staklenoj boci – a voće možete prpremiti i unaprijed i zamrznuti.
Znači, što radim? Voće dobro operem, očistim što je potrebno (npr. limunu koji nije domaći skidam koru, a domaćem ne), narežem na komade veličine cca. 5 cm i slažem u vrećice za čuvanje hrane u raznim kombinacijama i raznim količinama – za jednu ili više porcija. Dobro zatvorene vrećice spremam u zamrzivač. Kad želim smoothie, samo sadržaj jedne vrećice ubacim u blender, dodam pola čaše mlake vode ili mlijeka i miks-miks-miks :) Smoothie je gotov za čas!
Na slikama su prikazane četiri meni drage kombinacije koje upravo imam u zamrzivaču. No mogućnosti su neograničene i stvarno možete sadržaj svojih paketića prilagoditi svojem ukusu, sezoni ili budžetu. Što mislite o ovoj ideji? Hoćete li probati?


Ovaj post je napravljen u suradnji s robnom kućom IKEA.